Elektrické podlahové topení

Nízkoenergetický způsob výstavby nabízí významnou úsporu v pořízení vytápěcího systému. Praxe života v domě prokáže, že náklady na vytápění domu – dobře zaizolovaného –  mohou být nižší, než náklady spojené se spotřebou teplé užitkové vody (TUV). Proto je důležité zvolit takový sytém vytápění, který vyniká dokonalou a plynulou regulací a především minimálními pořizovacími a servisními náklady v průběhu životnosti. Elektrické podlahové vytápění splňuje všechny tyto požadavky.

Jako autorizovaný partner výrobce elektrických topných kabelů a rohoží firmy V – systém, Vám nabízíme komfortní vytápění rodinného domu s plně programovatelnou regulací na úrovni každé místnosti či dokonce její části. Elektrické podlahové vytápění s využitím speciálních topných kabelů  TO-2L / TO-2S  je ekonomickou a stavebně minimálně náročnou formou řešení kompletních nároků na vytápění domu či bytu. Rovněž náklady na vytápění jsou srovnatelné s jinými automatickými systémy vytápění.

   

                                                                       topný kabel TO – 2L/2S                                                                                                   termostat s čidlem

TECHNICKÉ ŘEŠENÍ pro hlavní vytápění rodinného domu  – Více informací ZDE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  •  nové podlahy
  • zalití topného prvku do anhydritu / betonu
  • doporučené řešení podlahového vytápění jako hlavního vytápění RD – nízkoenergetický dům, do 50 kWh/m2a – TOPNÝ PRVEK  TO-2L (10 W/m)
  • doporučené řešení podlahového vytápění jako hlavního vytápění RD – běžná výstavba – TOPNÝ PRVEK TO-2S (17 W/m) 

Jako doplněk Vám nabízíme vytápění venkovních ploch, ochrana okapů proti zamrzání, ochrana potrubí proti zamrzání.

Teplo ve Vaší domácnosti můžete regulovat pomocí klasických termostatů nebo pomocí centrálního regulace.

Centrální regulace topení nabízí tyto výhody:  Více informací ZDE

  • ovládání systému přes internet,
  • připojení teplotních čidel nebo pokojových termostatů,
  • určení priority sepnutí dané zóny,
  • korekce teploty,
  • systém lze použít pro teplovodní nebo elektrické podlahové topení, ale i pro infrapanely,
  • možnost synchronizace z PC nebo opačně z jednotky do PC.

​ 

Jaký je rozdíl mezi termostatem a centrální regulací?

Jde v podstatě o to, že termostatem řídíte teplotu jen v dané místnosti, kde je termostat namontován (někdy ve standartních řešeních bývá jen jeden na celý dům). Záleží tudíž na tom, kolik termostatů v domě máte a každý potom musíte nastavovat popř. programovat dle typu samostatně. Výhoda centrální regulace spočívá v tom, že z jednoho místa (z domu, práce nebo třeba z dovolené) pomocí PC, tabletu nebo mobilního telefonu a nainstalovaného SW regulujete teplotu v jednotlivých místnostech, vidíte průběhy teplot a jste schopni optimalizovat spotřebu Vašeho zdroje vytápění a tím ušetřit především svoje peníze.


Infravytápění

Infravytápění jinak řečeno sálavé vytápění pomocí infrapanelů se vyznačuje poměrně nízkými pořizovacími i provozními náklady, snadnou regulací, příjemným teplem a je vhodné pro astmatiky a alergiky, neboť nezpůsobuje, na rozdíl od běžného vytápění, cirkulaci vzduchu a tím i alergenů. Navíc budete mít po celý den levnou el. sazbu pro všechny ostatní spotřebiče v domácnosti.

Návrh infravytápění, pořizovací a provozní náklady

Pokud jste zvážili výhody tohoto způsobu vytápění a pochopili jste, že ke správné funkci Vašeho topení potřebujete odborný návrh, obraťte se na nás. Zpracujeme Vám bezplatně návrh vytápění včetně pořizovacích a provozních nákladů dle Vašich požadavků (různé cenové úrovně, různý design). Stačí poslat, nejlépe mailem, výkresy a další doplňující informace na adresu:oxford@oxford-alarm.cz

Potřebujeme znát materiál a tl. obvodových stěn, zateplení podlahy přízemí, zateplení podkroví, typ zasklení oken, jejich velikost, místo stavby (nadm. výška, teplotní oblast – to si sami odvodíme z místa stavby), dále stavební (okótované) půdorys(y) a řez, příp. tabulku místností. Není podstatné, z jakého regionu jste. Je vhodné, když elektrorozvody pro infravytápění a konečnou montáž provede elektrikář, který dělá i ostatní elektroinstalace ve Vašem objektu.

Nejčastější otázky:

Jaké jsou výhody sálavého vytápění – infravytápění?

  • Díky rozhodující sálavé složce spotřebujete méně energie,
  • nízké pořizovací i provozní náklady,
  • vzduch necirkuluje a nevíří prach, zůstávají čisté záclony a stěny, vhodné pro astmatiky a alergiky,
  • suché stěny teplejší než vzduch neumožňují vznik plísní, suchá stěna má lepší tepelný odpor,
  • přiměřená vyšší relativní vlhkost vzduchu umožňuje lepší dýchání alergikům a astmatikům,
  • infračervené paprsky mají blahodárný vliv na lidský organismus, psi a kočky je vyhledávají,
  • podlaha je příjemně teplá, nebude Vám zima na nohy,
  • větráním ztratíte méně energie,
  • bezúdržbové, nehrozí havárie plynu nebo jiná technická porucha, bezhlučný a čistý provoz,
  • není nutná stavba komína ani plynové přípojky, nevyžaduje další prostor pro technologii,
  • se sazbou D 45 využijete levný proud 24 hodin denně i pro ostatní spotřebiče,
  • snadná regulace tepla v každé místnosti zvlášť pomocí termostatů nebo centrálního topení,
  • zajímavý interiérový prvek,
  • vytápění ve formě originálního obrazu nebo desky z mléčného skla.

Kde je použití infravytápění vhodné a kde ne?

Každý jednotlivý typ infrapanelu má svá pozitiva i negativa. Od jednotlivých výrobců nebo od prodejců, kteří nabízejí produkty pouze jednoho výrobce, se negativa jimi nabízených výrobků nedozvíte, ale jen samá pozitiva.

Infrapanely se hodí zejména do novostaveb, protože jsou dobře zateplené. U nich jsou celkové pořizovací náklady výrazně nižší než v případě plynového topení nebo tepelného čerpadla. Totéž platí i pro byty ve staré zástavbě s vysokými stropy nebo aspoň po výměně oken. Problémem jsou byty v přízemí nad sklepem (s železobetonovým stropem) nebo nad garážemi, protože podlaha v těchto bytech není tepelně izolována. Pokud jsou ve sklepech klenby, bývá podlaha izolována celkem dobře škvárou.

Byty pod půdou je vhodné zateplit foukanou izolací, pokud je tam trámový strop, pokud jde o byty z druhé poloviny 20. století, bývá strop tvořen betonovými panely a izolován jen škvárobetonem. V tomto případě se vyplatí investovat do minerální vlny a položit nad svůj byt aspoň 15 cm, pokud na půdě není sušárna pro celý dům, potom se musí vytvořit nová podlaha na dřevěné trámky, což zateplení prodraží.
V případě starých nezateplených objektů je každý způsob vytápění drahý, ale pokud je zdivo suché, jsou nová okna a vyšší stropy, infravytápění je výhodné. Příklad: byt 2+1 v 1.patře v bytovce ze 70.let, nová okna, zdivo z cihel 45 cm, pod ním i nad ním vytápěné byty, v pokojích, kuchyni a na chodbě trubicové infrapanely PION, v koupelně ecora s ALU rámem, na WC ecora s dřevěným rámem – cena infrapanelů cca 28.000,- Kč, cena elektrorozvodů 12.000,- Kč, celkem cca 40.000,- Kč, roční spotřeba cca 15.000,- Kč. V případě, že pod starším, nezatepleným bytem je sklep nebo nevytápěná garáž, nad ním půda a vedle dané místnosti je schodiště nebo má dvě nebo tři venkovní stěny, jsou nároky na potřebný příkon a tím i pořizovací a provozní náklady mnohem vyšší. Stejná kubatura, ale naprosto jiné tepelné ztráty a s tím související vyšší příkon infrapanelů nebo jejich počet, vyšší cena.

Infrapanely se výborně hodí i do půdních vestaveb, protože ty bývají oproti běžným zděným podlažím výborně zateplené. Pokud máte v přízemí domu funkční topení a děláte podkroví, zvolte infrapanely. Spotřeba bude minimální a navíc získáte levnou sazbu po dobu 20/4 hod. pro celý dům.

Není příliš vhodné pro chalupy s přerušovaným provozem, protože infravytápění nedokáže během pár hodin ani dnů natopit masívní stěny, ale pokud chcete Vaši chalupu dlouhodobě temperovat, výhodnější topení nenajdete. Avšak pro zavlažení chalupy před Vaším příjezdem se výborně hodí trubicové infrapanely PION 14 – 1400W, které zapnete několik hodin předem pomocí GSM modulu. Rovněž podkroví, pokud je alespoň standardně zateplené, lze takto a mnohem líp než přízemí poměrně snadno vytopit.

Infratopení lze s výhradami použít i v místnostech s minimální akumulací. Pokud máte strop a stěny ze sádrokartonu a podlahy z lamina, teplo nemá možnost se akumulovat a v době, kdy je sazba vypnutá, může nastat problém. Vše závisí na tom, jestli je v místnosti nějaký akumulační prvek nebo zda je použita parozábrana s ALU vrstvou. Pro zlepšení akumulačních vlastností doporučujeme místo sádrokartonu použít desky STRAMIT, parozábranu DAPE a místo lamina použít dřevěnou podlahu.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro výrobní haly?

Ve výrobních provozech s výškou cca do 3,5 m jsou optimální trubicové infrapanely PION. Při větší výšce lze použít průmyslové infrapanely PION Pro o vyšších výkonech, které vycházejí ještě mnohem levněji. (Pro 20 – 2000W: 6.750,- Kč, Pro 30 – 3000W: 7.950,- Kč, Pro – 4000W: 8.650,- Kč) – pro porovnání nabízíme ceník, kde je cena všech námi nabízených infrapanelů přepočtena na 100 W příkonu.

Na co si mám dát při výběru infrapanelů pozor?

  • odborná znalost prodejců (většina z nich vychází z kubatury a potom používají jakési záhadné koeficienty, „něco“ přidají nebo uberou, to je nesmysl, je třeba vycházet z tepelných ztrát!)
  • mnozí Vám budou tvrdit, že nejlepší umístění infrapanelů je na stěně (to ve velké většině případů také není pravda, osvětlení se také dává z důvodu větší efektivity na strop a infračervené záření se šíří podobně jako světlo, je to buď z důvodu jejich neznalosti, nebo, a to častěji z toho důvodu, že jimi nabízené infrapanely jsou příliš těžké, takže na strop jsou obtížně umístitelné – hlavně na sádrokarton). Nebo se Vám snaží prodat dražší obrazy, navíc u svisle umístěných infrapanelů dochází k o trošku většímu podílu konvekce – ohřevu vzduchu, a tím menšímu poměru sálavé složky – to znamená menší efektivitě a vyšší spotřebě, většímu proudění vzduchu, větší cirkulaci prachu, roztočů apod. Někde to ale jinak nejde – pokud chce zákazník topný obraz, strop je tvořen klenbou (zde jsou vhodné infrapanely PION nebo PION PT ThermoGlass), velmi nízký strop apod.
  • důležité je rovněž to, aby co největší množství energie bylo vysáláno do prostoru před panelem (některé infrapanely nejsou vzadu tepelně izolovány vůbec nebo velmi špatně, potom se zbytečně velká část energie podílí na konvekci a natopení konstrukce za panelem, navíc při stejné ploše má infrapanel na čelní stěně buď nižší teplotu, tím i mnohem nižší účinnost, nebo musí mít zákonitě mnohem vyšší příkon a tím i spotřebu)
  • pokud z důvodu špatných akumulačních vlastností daného prostoru nepotřebujete mít sálavě akumulační infrapanel, je výhodnější, aby měl infrapanel co nejnižší hmotnost – čím nižší hmotnost, tím se rychleji natápí a levněji topí, a zároveň co nejvyšší emisivitu. Ideální infrapanel by byl ten, který by podle pokynu termostatu ve vteřině najel na svou max. teplotu – čím hmotnější panel, tím déle nabíhá na svou max. teplotu, navíc některé infrapanely mají z technických důvodů max. teplotu jen 85°C nebo 90°C (kámen, stříkané obrazy nebo fotografie). U nich je účinnost výrazně nižší než u infrapanelů s teplotou kolem 100°C – 110°C. Setkali jsme se i s tím, že ačkoliv výrobce uváděl povrchovou teplotu skleněných panelů 85°C – 90°C (a nabízí je v několika barevných provedeních za bezkonkurenční ceny), jejich max. teplota byla u tří ze čtyř infrapanelů pouhých 60°C, u jednoho 65°C
  • vysokoteplotní infrazářiče o krátkých vlnových délkách (svítí oranžově) nejsou vhodné pro obytné nebo kancelářské prostory, jednak záření o kratších vln. délkách lépe prochází sklem, jednak v blízkosti infrazářičů není vhodná tepelná pohoda.

Jde to i v bytových domech?

Pokud máte samostatné topení jen pro Váš byt, navíc provádíte jeho rekonstrukci a zvláště pokud máte vysoké stropy, těžko budete hledat lepší řešení. Naprosto jednoznačné rozhodnutí pro vytápění infrapanely by mělo být ve starých činžovních domech.

V případě bytovek o několika bytech, které mají společnou kotelnu na uhlí, je změna vytápění věcí dohody nájemníků, což se často nepodaří, ale pokud se někdo rozhodne odpojit (a lze to technicky provést) a přejít na infravytápění, může si náklady výrazně snížit.

U domů, kde je jednotná topná soustava (zejména paneláky), je složité, ba nemožné se individuálně rozhodnout změnit způsob vytápění, jde to jen se souhlasem všech spoluvlastníků domu, ale vyplatí se to. V jednom panelovém domě o 32 bytech v Liberci došlo ke zrušení vytápění teplárnou a instalaci infrapanelů ve všech bytech. Situaci velmi zjednodušil fakt, že celý dům má jednoho vlastníka. Náklady na veškeré energie se snížily cca o 25-27 % při dvou srovnatelných topných obdobích a když vezmeme v úvahu, že jsou v tom zahrnuty náklady na TUV a ostatní elektřinu (pračka, sporák apod.), úspora čistě na vytápění je v tomto případě cca 35-40 % při použití infrapanelů (SAKUTUS) oproti drahému teplu z teplárny.

Pokud zateplujete, nespěchejte. Nejdřív podlahy a omítky, pak několik měsíců nechat vyschnout (nejlépe i vymrznout), teprve potom zateplit fasádu. Když to uděláte obráceně a nejhůř na podzim, tak se Vám voda nacucá nejen do zdiva, ale i do polystyrenu. A z něj to jen tak nedostanete. Mokrá zeď + mokrý polystyren = velmi drahé vytápění. Pomůžete tomu v zimě jen odvlhčovači, ale počítejte s půjčovným, energií výrazně navíc a hlučným provozem.

A co na infravytápění říkají topenáři?

V praxi se často setkáváme s tím, že přestože je naše nabídka oproti „klasice“ výrazně výhodnější, tak topenáři, kteří na stavbě dělají i zdravotechniku a jsou s investorem v dennodenním kontaktu, nakonec investora „zlomí“ právě pro jimi nabízené topení. Používají argumenty jako: co když nepůjde elektřina (ale neřeknou, že Vám nepůjde ani plynové topení), že to je novinka a není to vyzkoušené (přitom způsob infratopení využíval člověk od nepaměti – v jeskyních od ohně natopil skálu a ta byla trvale teplá, zatímco plynové topení se používá pár desítek let). Taky Vám neřeknou, že zatímco při plynovém topení máte elektřinu pro celý dům cca za 5 Kč/kWh, při infratopení ji máte skoro celý den cca za 2,6 Kč/kWh, že i když je 1 kWh získaná z plynu levnější, tak část energie vyletí komínem a že aby Vám bylo teplo, musíte při radiátorovém systému vydat mnohem víc energie, protože teplý vzduch se drží u stropu.

Také je třeba vzít v úvahu u plynového topení časté revize kotle, nutnost stavby cenově náročného komína, příp. vyvložkování, el. energii pro pohon oběhového čerpadla a u tepelného čerpadla jeho vyšší pořizovací náklady, omezenou životnost, v případě čerpadla vzduch-voda jeho hlučnost a výrazně sníženou účinnost za mrazu. Firmy, které dělají jak plynové topení nebo tepelná čerpadla Vám infrapanely nedoporučí. Víte proč? Hezky to vyjádřil jeden topenář z Novoknínska: “…infratopení mě nezajímá, já mám na topení s tep. čerpadlem min. 30 litrů“.

Jaké jsou výhody infravytápění proti podlahovému vytápění ?

Co se týká podlahového topení a tepelných čerpadel, u nich jsou nesrovnatelně vyšší pořizovací náklady. Podlaha při podlahovém topení je sice ještě o něco teplejší než při infravytápění, ale ze zdravotního hlediska je to už moc (křečové žíly). Podlahové topení velmi pomalu reaguje na náhlé teplotní skoky (zejména jaro, podzim, roztopení krbu), proto dochází často k přetápění a plýtvání energií. Navíc infravytápění dokáže díky své vyšší povrchové teplotě lépe vysoušet zdi (zvýšit tím jejich tepelný odpor a zabránit vzniku plísní) a když přijdete zvenku vymrzlí, termostatem zapnete infrapanely a sálavé teplo hned vnímáte, což u podlahovky nejde.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro rodinné domy?

Z hlediska ceny a designu navrhujeme v obývacím pokoji, v koupelně a v kuchyni skleněné průhledné infrapanely v ALU rámu PION PT ThermoGlass, v ostatních místnostech, jako jsou pokoje (pokud stačí jeden infrapanel do 650 W), chodby, komory, malé koupelny apod. bílé infrapanely s hrubým povrchem ecora TPS AL s ALU rámem. Kdo může místo 6.500 Kč za ecora TPS AL 650 W investovat 7.500 Kč za PION PT ThermoGlass 660 W, zvolí skleněný infrapanel, naopak kdo potřebuje výrazně šetřit, vybere si trubicový PION 660 W za 4.350 Kč (všechny zde uváděné ceny jsou vč. DPH). Pokud ale například v nezatepleném RD vyjde v pokoji 2×500 W (cca 11.000 Kč) nebo 2×650 W (cca 13.000 Kč), volíme raději jeden trubicový infrapanel PION nebo skleněmý PION PT ThermoGlass – je to levnější a líp vypadá (PION 10 – 1100 W: 5.650 Kč, PION 13 – 1400 W: 5.950 Kč, PION PT 11 – 1100 W: 9.900 Kč, PION PT 14 – 1400 W: 10.900 Kč). Oba tyto typy je možné umístit na stěnu kousek pod strop a sklopit je mírně dolů.

Pro technickou místnost, garáž, dílnu apod. stačí trubicové infrapanely PION. Ještě je možné použít infrapanely ecora TPS s dřevěným rámem, které jsou levnější než ecora TPS AL, ale z hlediska designu je navrhujeme pouze do méně exponovaných místností (komora, šatna, techn. místnost).

Do zimních zahrad je vhodné využít trubicové infrapanely PION. Zajímavým řešením jsou průhledné skleněné infrapanely PION PT ThermoGlass, které na rozdíl od skleněných panelů jiného českého výrobce, který má velmi lákavé ceny.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro byty?

V bytech s běžnou výškou stropu se infrapanely navrhují podobně jako v rodinných domech. Pokud jde o byty s velkou výškou stropu, vzhledově vyhovují i trubicové infrapanely PION, které jsou tak méně nápadné a co se týká pořizovacích nákladů, nemají konkurenci. V koupelně je opět vhodné zvolit buď skleněný infrapanel PION PT ThermoGlass v ALU rámu nebo bílý infrapanel ecora TPS AL v ALU rámu z důvodu vlhkosti.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro chalupy?

Návrh je obdobný jako v rodinných domech, ale v místnostech s nízkými stropy (kolem 2,2 m) se použijí buď infrapanely ecora TPS (na palubkovém stropě vypadají líp v dřevěném přírodním rámu), nebo skleněné PION PT ThermoGlass (na stěně). Tyto infrapanely vypadají dobře i na palubkovém stropě nebo na cihelném klenbovém stropě. Nejlevnější variantou jsou opět trubicové infrapanely PION, v chalupě v podkroví, kde bývá palubkový strop, se víc hodí v béžové barvě.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro prodejny, restaurace?

Nejběžnější typ infrapanelu je trubicový PION v bílé barvě. Tím, že se vyrábí o příkonu až 1400 W za 5.950 Kč (stojí cca stejně jako infrapanely jiných výrobců, ale o polovičním příkonu – a to mluvíme o těch levnějších), opět nemá konkurenci. Pokud bude požadavek na design, lze použít i skleněné infrapanely PION PT ThermoGlass, které jsou sice cenově výš než trubicové infrapanely PION, ale jsou výhodnější než většina infrapanelů od ostatních výrobců, neboť tento typ např. o příkonu 1400 W stojí 10.900 Kč. Výhoda infravytápění se projeví zvláště v prostorách s vysokými stropy, neboť jiná topidla, jako přímotopy nebo akumulačky, jsou zde provozně velmi drahá a neúčinná. Navíc je možné vytápět zónově, tzn. umístit infrapanely nad prodejní pulty, kde se pohybuje personál.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro školy?

Cenově bezkonkurenční jsou trubicové infrapanely PION. Dříve se používaly infrapanely ecora TPS (resp. jejich předchůdce od téhož výrobce), které bez problémů už 20 let vytápějí např. ZŠ v Obecnici u Příbrami. Zde je už z důvodu přirozené hravosti dětí nutná centrální regulace, např. systémem od firmy Elektrobock.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro penziony, hotely?

Pokud se jedná o zateplené nebo nové objekty a pro jednotlivé pokoje stačí jeden infrapanel, potom z hlediska ceny doporučujeme infrapanely ecora TPS AL, které mají povrchovou teplotu kolem 100 °C. Proto se o ně i vzhledem k hrubému povrchu nikdo nespálí, ale i když budou na stropě, stejně si na ně bude chtít každý host sáhnout. Trubicové infrapanely PION by vyšly ještě mnohem levněji, ale povrchová teplota topné části je cca 210 °C a i když na to hosty upozorníte, stejně to zkusí. Rovněž zde doporučujeme centrální řídící systém Temperon, který navíc dokáže to, že když host nechá v zimě otevřené okno, topení vypne, takže to druhý den už neudělá.

Kdo navrhne a spočítá jaké infrapanely mám použít?

Při návrhu infratopení počítáme tepelné ztráty, nevycházíme z kubatury místností vynásobené záhadnými koeficienty, protože pak jsou většinou infrapanely poddimenzované a Vy se neohřejete. Zároveň se tím kazí pověst infratopení jako topného systému, protože při výpočtech je nutné zohlednit úplně jiná kritéria, než je kubatura místnosti. Nenavrhujeme zákazníkovi infrapanely jen od jednoho výrobce, ale máme v nabídce výrobky různých firem, které se liší cenou, designem i technologií a jsme schopni navrhnout pro Vás optimální typ infrapanelů nebo jejich kombinaci.

Je pravda že infrapanely jsou škodlivé?

Řekneme Vám, v čem je pro Vás který typ infrapanelu nevhodný, poradíme Vám, kam je optimálně v jednotlivých místnostech umístit a hlavně Vám nebudeme tvrdit nesmysly a polopravdy, které někteří rádobyodborníci omílají, např. že infrapanely září pod úhlem 45°, že je nejlepší je umístit na stěnu nebo že jejich infrapanely zaručují až 20x nižší hodnoty elektrosmogu v porovnání s konkurencí. To je asi taková hloupost, jako kdyby jeden výrobce minerálky tvrdil, že jejich minerální voda je mnohem víc mokrá než voda minerálek konkurence.

Elektrosmog je totiž vlastnost el. proudu, nikoliv vodiče, takže pokud mám panel např. 600W, kde je proud 2,6 A a konkurenční infrapanel má stejný výkon, pak elektrosmog obou infrapanelů je cca shodný. Navíc jde o zanedbatelné hodnoty, při jízdě tramvají nebo od indukční plotny máte elektrosmog mnohem silnější. Jedná se v podstatě o škodlivost elektromagnetického pole, kterou lze snížit např. odstíněním vodiče, tj. přívodní šňůry, těžko odstíněním vlastního topného tělesa. Jinými slovy: elektrosmog máte doma nejen od všech el. spotřebičů, ale i od veškerých el. kabelů ve stěnách, které jsou pod proudem, a to celých 24 h. Nejhorší je mít el. kabely v blízkosti hlavy po delší dobu, zejména u postele.

Jaký typ infrapanelu mám použít pro kanceláře?

Ideální jsou trubicové infrapanely PION, v luxusních kancelářích se používají skleněné infrapanely PION PT ThermoGlass.

image_printTisknout
Kategorie: Služby